Santa Barbara wins Fiesta Lifeguard Competition

This slideshow requires JavaScript.

Santa Barbara’s Junior Lifeguards triumphed on their home turf on Friday, topping 10 other programs at East Beach at the annual Fiesta Competition.

Santa Barbara edged Avila Junior Lifeguards 474 to 462. Carpinteria was third with a total of 408 points.

The Junior Lifeguard competition featured three divisions competing in a variety of beach and ocean events, including the run-swim-run relay, the classic taplin race, beach flags, and a paddleboard relay.

At the Regional State Championships in Huntington Beach the weekend prior, Ben Brewer, Alex Roderick, Jacob Panossian and Josh Pighetti together finished second overall in the Professional Open Rescue Race, helping Santa Barbara place 8th in the team standings. Individually, Brewer was first in the Open Men Surf Race and 9th overall for total points. Roderick, who placed second in the run-swim-run race, was 13th overall in points.

The Junior Lifeguard State Championships were the previous day in Huntington on July 24. Santa Barbara’s large Junior Lifeguard traveling team earned top-10 individual results by Brewer, Ryan Daforna, Jewel Roemer, Jackson Wright, Evan Blix, Natani Earl, Sean Hopkins, Fiona Kuesis, Ben Kyle, Jake Ballantine, Amanda Poor, Luca Pieretti, Ella Prentice, Jason Martyniuk, Hunter May, Matther Treadway, Tyler Chiarabba, Griffin Pieretti, Hannah Meyer, Theodore Rybnicek and Ava Stryker. Blix was champion in the A Boys Run-Swim-Run while Kuesis captured both the A Girls Distance Swim and the A Girls Run-Swim-Run combo. Brewer placed 1st in the U19 Distance Swim.

Carpinteria and UCSB also sent junior lifeguard teams to Huntington. Alex Zaunev recorded UCSB’s highest finish, while Carpinteria enjoyed top-10 performances from Isabella Montefdecoa, Shaya Alexander, Wyatt Stevenson, Jeanette Fantone, Sam Meister, Aly Springer, Diesel Slade and Mateo Handall. Stevenson was an individual event winner in the A Boys Beach Flags.

SANTA BARBARA FIESTA COMPETITION TEAM RESULTS

PLACE AGENCY POINTS
1st City of Santa Barbara Junior Lifeguards 474
2nd Avila Junior Lifeguards 462
3rd City of Carpinteria 408
4th Refugio State Junior Lifeguards
5th UCSB Junior Lifeguards
6th City of Newport Beach Junior Lifeguards
7th Ventura State Junior Lifeguards
8th Pismo Beach Junior Lifeguards
9th Hendry’s Junior Lifeguards
10th Port Hueneme Junior Lifeguards
11th Oceano Junior Lifeguards

SANTA BARBARA FIESTA COMPETITION INDIVIDUAL RESULTS

“A” Division

Girls Distance Paddle
1. Lezly Plahn-Ven
2. Shaya Alexander-Carp
3. Anika Smith-Pismo
4. Sofia Terry-Avila
5. Molly Massman-Avila
6. Delanie Klenck-PH
7. Elsa Robertson-UCSB
8. Sequoia May-SB

Boys Distance Paddle
1. Kelly Brewer-SB
2. Zane Booth-SB
3. Clayton Sawyer-Avila
4. Aden Capps-SB
5. Ian Quinn-Avila
6. Bo Crozier-Avila
7. Finn Edwards-Ventura
8. Cameron Lundy-Carp

Girls Distance Run
1. Josie Moralez-UCSB
2. Isabella Montes De Ota-Carp
3. Maizie Anders-VEn
4. Shaya Alexander-Carp
5. Tess Edwards-Ven
6. Lily Svetich-Avila
7. Olivia Ortiz-Avila
8. Isabelle Davenport-SB

Boys Distance Run
1. Nick Soares-Avila
2. Jackson Wright-SB
3. Logan Hernandez-Ref
4. Bo Crozier-Avila
5. Michael Criswell-Avila
6. Josh Opan-Ref
7. Chris Story-UCSB
8. Elliott Harrington-NPB

Girls Distance Swim
1. Natani Earle-SB
2.
3. Lezly Plahn-Ven
4. Anika Smith-Pismo
5. Molly Soper-Ven
6. Sequoia May-SB
7. Delanie Klenck-PH
8. Kalen Sabeam-Carp
9. Madison Stevens-PH

Boys Distance Swim
1. Ben Brewer-SB
2. Chadd Alef-Ref
3. Evan Blix-SB
4. Finn Edwards-Ven
5. Ryan Fly-Carp
6. Bo Crozier-Avila
7. Clayton Sawyer-Avila
8. Peter Valente-SB

Paddle Relay
1. Santa Barbara
2. Avila
3. Carpinteria UCSB
4. Port Hueneme

Girls Run-Swim-Run
1. Natani Earle-SB
2. Molly Soper-Ven
3. Molly Massan-Avila
4. Delanie Klenck-PH
5. Maizie Anders-Ven
6. Adria Jamieson-UCSB
7. Tess Edwards-Ven
8. Madison-Stevens-PH

Boys Run-Swim-Run
1. Evan Blix-SB
2. Bo Crozier-Avila
3. Clayton Sawyer-Avila
4. Taylor Locke-UCSB
5. Ryan Fly-Carp
6. Harvey Hubley-Avila
7. Danny Ramirez-Pismo
8. Michael Crizwell-Avila

Run Relay
1. Carpinteria
2. UCSB
3. Santa Barbara
4. Avila
5. Refugio

Girls Beach Flags
1. Jade Day-UCSB
2. Olivia Ortiz-Avila
3. Jena Nelson-Ref
4. Jeanette Fantone-Carp
5. Adria Jamieson-UCSB
6. Natalie Torez-Carp
7. Lily Svetich-Avila
8. Leslie Klein-Ven

Boys Beach Flags
1. Wyatt Stevenson-Carp
2. Ben Kyle-SB
3. Kai Janowicz-Avila
4. Josh Ogan-Ref
5. Solomon Nahooikaika-Carp
6. Shane Reno-Carp
7. Chadd Alef-Ref
8. Jackson Wright-SB
9.

Taplin
1. Santa Barbara
2. Avila
3. Carp
4. UCSB
5. Refugio

“B” Division

Girls Distance Paddle
1. Sonia Vallen-Carp
2. Melia Haller-SB
3. Natalia Kuipers-Avila
4. Lila Roderick-SB
5. Madison Tobin-Carp
6. Sage Flannon-Avila
7. Shaylee Grimm-Avila
8. Kiana King-Carp

Boys Distance Paddle
1. Matt Treadway-SB
2. Kellan Barry-Avila
3. Shane Sawyer-Avila
4. Jax Richards-Newport
5. Nathan Endow-Carp
6. Joshua Manset-SB
7. Austin Bitler-Avila
8. Sam Meister-Carp

Girls Beach Flags
1. Aly Springer-Carp
2. Sage Cannon-Avila
3. Julia Pitrowski-Avila
4. Dayne Wagner-SB
5. Reece Candaele-Avila
6. Luca Pieretti-SB
7. Olivia Cortopassi-Ref
8. Hailey Zheng-SB

Boys Beach Flags
1. Joshua Mansett-SB
2. Garrett Beutel-Avila
3. Brennan Bingham-SB
4. Niko Cvitanic-SB
5. Ty Shamblin-Carp
6. Sage Luff-Ven
7. Evan Sherman-SB
8. Sam Meister-Carp

Girls Distance Swim
1. Samantha Hazel-Avila
2. Lila Roderick-SB
3. Natalia Kuipers-Avila
4. Hallie Miller-Ven
5. Nicole Danielson-SB
6. Sydney Endow-Carp
7. Stella Wang-Ref
8. Rachel Vlietstra-PH

Boys Distance Swim
1. Jayden Francis-SB
2. Jake Ballantine-SB
3. Matt Treadway-SB
4. Deacon Hill-SB
5. Jax Richards-NPB
6. Nic McDonald-SB
7. Adam Coffin-SB
8. Brock Hrehor-Ref

Run Relay
1. Carpinteria
2. Avila
3. Santa Barbara
4. Ventura
5. Hendry’s

Taplin
1. Avila
2. Santa Barbara
3. Carpinteria
4. UCSB
5. NPB

Paddle Relay
1. Santa Barbara
2. UCSB
3. Refugio
4. Hendry’s
5. NPB

Girls Distance Run
1. Luca Pieretti-SB
2. Shaylee Grimm-AB
3. Aly Springer-Carp
4. Arabella Edler-Pismo
5. Raquel Kalpakoff-Avila
6. Sony Vallen-Carp
7. Ariel Sim-Avila
8. Lupita Camacho-Santa Barbara

Boys Distance Run
1. Jake Ballantine-SB
2. Ty Shamblin-Carp
3. Colton Campa-Avila
4. Joseph Pearlman-UCSB
5. Jake Hammel-SB
6. Aidan Stamford-Avila
7. Dylan Payne-Avila
8. Miles Mikkelsen-NPB

Girls Run-Swim-Run
1. Lila Roderick-SB
2. Hallie Miller-Ven
3. Sam Hazel-Avila
4. Natalia Kuipers-Avila
5. Nicole Danielson-SB
6. Sydney Endow-Carp
7. Skylar Sepulveda-NPB
8. Melia Haller-SB

Boys Run-Swim-Run
1. Jake Ballantine-SB
2. Jayden Francis-SB
3. Matt Treadway-SB
4. Jax Richards-NPB
5. Jake Hammel-SB
6. Adam Coffin-SB
7. William O’Sullivan-NPB
8. Nic McDonald-SB

“C” Divison

Girls Distance Paddle
1. Nacey-Carp
2. Catalina-Carp
3. Makenna-Avila
4. Erin Cuhis-Hen
5. Lindsey-Avila
6. Grace-Avila
7. Shane-Carp
8. Leighton Bell-Hen

Boys Distance Paddle
1. Tyler-SB
2. Kai-SB
3. Brandon-Carp
4. Brian-Avila
5. Griffin-SB
6. Seth-Oceano
7. Ryan-Carp
8. Ethan-Avila

Taplin
1. Avila
2. Santa Barbara
3. Carpinteria
4. Newport
5. UCSB

Girls Distance Swim
1. Erin Vinnig-Avila
2. Keegan Steele-SB
3. Grayson Macloed-Carp
4. Serina Stamford-Avila
5. Brigettte Tuohy-Avila
6. Madison Haalandford-SB
7. Mia Robinson-Avila
8. Makenna Wright-SB

Boys Distance Swim
1. Clay Miller-Avila
2. Billy Rankin-NPB
3. Asher Steelman-SB
4. Eamon Henessey-NPB
5. Johnny Bish-SBJG
6. Cole Borggreue-NPB
7. Peter Clark-NPB
8. Brian Vormbaun-Avila

Girls Beach Flags
1. Makenna Wolfe-Avila
2. Maggie Caputo-Carp
3. Avery Moscardi-Avila
4. Liliah May-Avila
5. Luana Acosta-Hen
6. Erin Courtis-Hen
7. Whitney Meister-Carp
8. Julia Patterson-Pismo

Boys Beach Flags
1. Diesel Slade-Carp
2. Kellen Dulcich-Carp
3. Donavem Heart-Carp
4. Nic Maceachern-Ref
5. Reed Barry-Avila
6. Adson Hawkins-Ref
7. Gasperd Houdehine-Avila
8. Toby Clark-Avila

Girls Run-Swim-Run
1. Erin Veirnig-Avila
2. Serena Stanford-Avila
3. Mackenzie Sandel-SB
4. Keegan Steele-SB
5. Maddie Nalouf-NPB
6. Grayson Macleod-Carp
7. Alana Kinsenella-SB
8. Zarah Wheeler-Oceano

Boys Run-Swim-Run
1. Eamon Hennessey-NPB
2. Clay Bittner-Avila
3. Asher Steelman-SB
4. Cole Borggreve-NPB
5. Dean Moody-PH
6. Micah Rogers-UCSB
7. Logan Ridenour-NPB
8. Bernardo Moreno-SB

Girls Distance Run
1. Serena Stanford-Avila
2. Sierra Kabaker-Avila
3. Lilah May-Avila
4. Margo Funk-NPB
5. Shay Rivera-Carp
6. Clara Aviani-SB
7. Jaymee Maza-Ven
8. Phoebe Johnson-Avila

Boys Distance Run
1. Griffin Pieretti-SB
2. Quinn White-Avila
3. Ved Kenjale-Avila
4. Brock Paz-NPB
5. Jack Roman-NPB
6. Carter Cox-Carp
7. Noah Clausen-Avila
8. Ryan Orozcco-SB

Run Relay
1. Carpinteria
2. Avila
3. UCSB
4. Refugio
5. Santa Barbara

Paddle Relay
1. Avila
2. Carpinteria
3. Santa Barbara
4. UCSB
5. Refugio

Speak Your Mind

*