CIF Playoffs Schedule, Scores

TUESDAY, MARCH 3
CIF Boys Basketball Playoffs
Division 2A semifinals: Redlands East Valley 61, Santa Barbara 58

CIF Boys Soccer Playoffs
Division 7 semifinals: Laguna Blanca 2, West Shores 1, OT

WEDNESDAY, MARCH 4
CIF Girls Basketball Playoffs
Division 2AA semifinals: Redondo Union 59 Santa Barbara 54

FRIDAY, MARCH 6

CIF Boys Soccer Playoffs
Division 7 final: Laguna Blanca vs. Dunn, at San Marcos, 7 p.m.

CIF State Wrestling Championships, Bakersfield

SATURDAY, MARCH 7
CIF Girls Basketball Playoffs
Division 5A Final: Bishop Diego vs. Bloomington Christian, at Godinez High, 1 p.m.

CIF State Wrestling Championships, Bakersfield

LAST WEEK:

TUESDAY, FEB. 24
CIF Boys Basketball Playoffs
Division 2A second round: Santa Barbara 57, Sunny Hills 50
Division 3AA quarterfinals: Diamond Ranch 39, San Marcos 36

CIF Girls Soccer Playoffs
Division 3 second round: Cypress 4, Dos Pueblos 2
Division 7 second round: Moreno Valley 2, Carpinteria 1

WEDNESDAY, FEB. 25
CIF Girls Basketball Playoffs
Division 2AA second round: Santa Barbara 60, Chino 52
Division 5A quarterfinals: Bishop Diego 54, Pacifica Christian 46

CIF Boys Soccer Playoffs
Division 1 second round: Santa Margarita 3, Santa Barbara 1
Division 4 second round: Chaparral 1 Carpinteria 0
Division 4 second round: Bellflower 2, Cate 1
Division 7 second round: Laguna Blanca 4, Calvary Murrieta 0

FRIDAY, FEB. 27
CIF Boys Basketball Playoffs
Division 2A quarterfinals: Santa Barbara 62, Hart 51

CIF Wrestling
Dos Pueblos at CIF-SS Masters Meet

CIF Boys Soccer Playoffs
Division 7 quarterfinals: Laguna Blanca 4, Webb 2

SATURDAY, FEB. 28
CIF Girls Basketball Playoffs
Division 2AA quarterfinals: Santa Barbara at Summit, 7 p.m.
Division 5A semifinals: Bishop Diego at Thacher, 6:30 p.m.

CIF Wrestling
Dos Pueblos at CIF-SS Masters Meet

TWO WEEKS AGO:

TUESDAY, FEB. 17
CIF Girls Water Polo Playoffs
Division 7 wildcard: Don Lugo 11, Carpinteria 8

WEDNESDAY, FEB. 18
CIF Boys Basketball Playoffs
Division 3AA first round: San Marcos 63, Firebaugh 51
Division 5A first round: St. Bernard 58, Laguna Blanca 50
Division 5A first round: Bishop Diego 51, Coast Union 40
Division 6 first round: Providence 81, Shandon 35

CIF Girls Water Polo Playoffs
Division 1 first round: San Marcos 13, Rosary 9
Division 1 first round: Los Alamitos 9, Dos Pueblos 8
Division 1 first round: Orange Lutheran 12, Santa Barbara 8

THURSDAY, FEB. 19
CIF Girls Basketball Playoffs
Division 4A first round: Paraclete 52, Carpinteria 30
Division 5AA first round: Mission Prep 60, Providence 4
Division 5AA first round: Providence-Burbank 51, Cate 39
Division 5A first round: Bishop Diego 69, AGBU-Pasadena 11

CIF Girls Soccer Playoffs
Division 3 first round: Arroyo Grande 4, San Marcos 0
Division 3 first round: Dos Pueblos 5, Righetti 2
Division 7 first round: Carpinteria 2, Garden Grove Santiago 0
Division 7 first round: Los Amigos 5, Laguna Blanca 1

FRIDAY, FEB. 20
CIF Boys Basketball Playoffs
Division 2A first round: Santa Barbara 81, Royal 52
Division 3AA second round: San Marcos 41, Palm Springs 37
Division 5A second round: Lone Pine 67, Bishop Diego 60
Division 6 second round: Rio Hondo Prep 50, Providence 46

CIF Boys Soccer Playoffs
Division 1 first round: Santa Barbara 1, Redondo Union 0, 2 OT
Division 1 first round: Los Alamitos 1, Dos Pueblos 0
Division 4 first round: Carpinteria 4, Compton/Centennial 0
Division 4 first round: Cate 3, Saugus 1
Division 7 first round: Laguna Blanca 7, St. Paul 1

CIF Wrestling
Dos Pueblos at CIF Individuals, Grand Terrace HS.

SATURDAY, FEB. 21
CIF Girls Basketball Playoffs
Division 2AA first round: Santa Barbara 65, San Gabriel 27
Division 2A first round: Cerritos 63, Dos Pueblos 50
Division 5A second round: Bishop Diego 58, St. Bernard’s 32

CIF Girls Water Polo Playoffs
Division 1 quarterfinals: Newport Harbor 5, San Marcos 4

CIF Wrestling
Dos Pueblos at CIF Individuals

 

Speak Your Mind

*